A webáruház használatának megkönnyítése érdekében az oldalon cookie-kat használunk. Elfogadom :-)
Termékek Menü

Tudd meg mitől van! 17 ok a hajhullás hátterében

Tudd meg mitől van! 17 ok a hajhullás hátterében

A hajhullás férfiak és nők széles körében okoz kellemetlenségeket. A tüneti kezelés mellett az okok feltárása hosszú folyamat és gyakran eredménytelen. Összegyűjtöttem a leggyakoribb 17 okot, hogy segítsek neked a problémában!

Elolvasom

1. Fizikális és érzelmi stressz

Magas láz, szülés, sebészeti beavatkozások, műtétek, súlyos krónikus betegségek, de egy egyszerűbb megfázás során is a szervezet „sokkolva” van, de az emócionális, érzelmi stressz, idegeskedés, lelki trauma is ugyanilyen káros. Ez a stresszhatás úgynevezett telogén effluviumot okoz.

Ahhoz, hogy megértsük mit is jelent ez, ismernünk kell a haj növekedési ciklusosságát. Egy hajszál több évig (férfiaknál általában 3, nőknél 5 év) növekszik (vagyis anagén fázisban van), ezután pár hét átmeneti, katagén fázis következik, mikor megszűnik a hajhagymák tápanyag ellátása, ezt váltja fel a 3 hónapos telogén (nyugalmi szakasz), melynek a végén a haj kihull. Telogén effluvium során a hajszálak idő előtt telogén fázisba, vagyis nyugalmi szakaszba kerülnek.

A hajhullás pár héttel a fizikai vagy lelki stressz bekövetkezte után jelentkezik, és akár 6-8 hónapig is fennmaradhat. A legfontosabb feladat, mindig a kiváltó ok megszüntetése, a szervezet immunrendszerének erősítése, a lelki nyugalom és béke megtalálása. 

2. Terhesség

A szülést követően a védő hatású női nemi hormonok (progeszteron, ösztrogén) szintje a szervezetünkben lecsökken, és relatív androgén túlsúly alakul ki, mely hajhulláshoz vezethet. Ennek következtében a terhességgel összefüggő hajhullások, leggyakrabban közvetlenül a szülés után pár hónappal jelentkeznek. A folyamatot súlyosbítja, hogy ebben az időszakban a szervezet új típusú ingereknek és stressznek van kitéve. A kellemetlen hajhullás előfordulhat az áldott állapot alatt is, ez általában átmeneti vitamin hiánnyal hozható összefüggésbe. A szülést követő hajhullás normál dolog, általában pár hónapon belül megszűnik.

3. Fehérje hiány

Protein megvonásban a szervezet egyszerűen leállítja a hajszálak növekedését, megvonja a tápanyagokat a hajhagymáktól. A fehérje hiánnyal összefüggő hajvesztés általában vegetáriánusoknál, táplálkozási problémákkal összefüggő betegségekkel küzdők esetén jelentkezik. A protein pótlást követően 2-3 hónap alatt rendeződik.

Főbb fehérje források: halak, húsok, tojás; nem állati eredetű fehérjék: zöldborsó, quinoa, mogyoró, bab, csicseriborsó, chia mag, tofu, tempeh, szezámmag, mák, napraforgómag, szójatej, rizstej, mandulatej, édesítetlen kakaópor, és a zöld levelek (spenót) aminosav tartalma sem elhanyagolható.

4. Férfias típusú hajhullás

A férfi hormonok relatív többlete okozza, általában a férfi nemhez kötött, genetikailag meghatározott, de sajnos nőknél is megjelenhet.

5. Női nemi hormonok egyensúlyának megbomlása

Az orális fogamzásgátlók okozta hormonális változások általában akkor okoznak kellemetlen hajtüneteken, ha a családi anamnézisben, vagy korábban a betegnél szerepelt hajhullás. A fejtető androgén receptorai ebben az esetben érzékenyebben reagálhatnak, mint más nők esetén.

6. Vérszegénység

Tíz 20 és 49 év közötti nőből legalább 1 szenved vashiányos anémiától élete során legalább egyszer.

A vashiány tünetei: fáradtság, hajhullás, gyakori fejfájás, émelygés, sápadt bőr, hideg végtagok.

Laborvizsgálattal könnyen felderíthető, vas szupplementációval a tünetek, így a hajhullás is megszűntethető.

7. Pajzsmirigy alulműködés

Mivel az összes anyagcsere aktív sejt pajzsmirigyhormont igényel a megfelelő működéséhez, ezért a hormon hiányának széleskörű hatása van, tehát a pajzsmirigy alulműküdésre utaló panaszok és tünetek sokrétűek és nem speci¬fikusak. Feltehetően a lakossság 17 %-a érintett, de sokan nem tudnak róla, legtöbbjük nő. Pajzsmirigy alulműködés esetén a haj száraz, durva tapintású, töredezett és hullik. Ennek oka, hogy a pajzsmirigy hormon szint csökkenés esetén a vérkeringés lassul, így a hajhagymák vérellátása is zavart szenved.

Tudtad? A Magister Hajszesz Extra paprika-tinktúra és koffein tartalmánál fogva fokozza a hajhagymák vérellátását, ezzel segítve a haj fokozott növekedését.

8. B12-vitamin hiány

Általában felszívódási probléma okozza, az ún. intrinszik faktor genetikai hiánya, mely nélkül elmarad a B12-vitamin felszívódása a béltraktusból. Csökkenthetik a felszívódását a vékonybélben elszaporodó baktériumok, a kevés gyomorsav, illetve gyakori a vitamin hiánya vegeteráriánusok körében, mivel a B12-vitamin szinte kizárólag állati eredetű termékekben van jelen (húsok, tej, tojás). A hiánynak a várandós, és szoptatós vegetáriánus anya gyermeke is ki van téve.

 

A B12-vitamin hiány tünetei: hajhullás, rossz minőségű haj kialakulása, korai őszülés, étvágytalanság, székrekedés, feledékenység.

9. Foltos hajhullás- Autoimmun folyamattal összefüggő hajhullás

Foltos hajhullásban a fejbőrön pénzérme nagyságú, kopasz foltok jelennek meg. A többi területen a hajszálak sűrűsége megfelelő. A betegség hátterében egy autoimmun folyamat áll, ami azt eredményezi, hogy a hajszálak szőrtüszői anagén fázisban, vagyis növekedési periódusban gyulladásban vannak.

Első teendő ebben az esetben természetesen mindig a góckutatás, vagyis a kiváltó gyulladás megtalálása. Legtöbbször felnőtt ill. gyermekkorban is a betegség FOGÁSZATI PROBLÉMÁKra vezethető vissza (kezeletlen fogak, gyökér ciszta, kiesett tömés).

Ezenkívül a háttérben húzódhat MANDULA GYULLADÁS, krónikus arcüreggyulladás, pajzsmirigy problémák, petefészek gyulladás és egyéb nőgyógyászati problémák, prosztatagyulladás, ill. epehólyag gyulladás is. Ezeket a betegségeket ki kell zárni, ill. kezelni kell!

Az egyik kevésbé ismert hiányállapot A D-VITAMIN HIÁNY, ma már számos kutatásban bizonyított, mint a foltos hajhullás rizikófaktora. Sok esetben a felderítetlen hajhullások oka a D-vitamin nem megfelelő szintje a szervezetben.

10. Gombás fertőzés

Tinea captis: gyerekeknél jellemző leginkább, ugyanis serdülés után képződik egy védő molekula az ún. undecilénsav, mely gombaellenes hatással bír. Tünetei: viszkető piros, kokárdaszerű, gyakran gennyes kopasz foltok a fejbőrön.

A korpás, zsíros fejbőr talaján is sokszor előfordul látványos hajvesztést, ezért ilyen esetben tengeri algát, cinket és koffeint is tartalmazó Menta-lime sampont javasoljuk, PumpHair Up hajmaszkkal és Magister Hajszesz Extrával karöltve.

11. Drasztikus súlycsökkenés

Hirtelen nagy súlyvesztés is fizikai stresszt jelent a szervezetnek. Anorexiát, és bulémiát kisérő hajvesztés a táplálék bevitel normalizálódása után kb. 6 hónap múlva rendeződik.

12. Kemoterápia

A kemoterápiás daganatellenes szerek a gyorsan osztódó sejteket veszik célba, így a hajhagymáink is áldozatul eshetnek. Csökkenthető az esély a kemoterápia alatti érszűkületet előidéző fejtető jegeléssel, hűtéssel. A terápia végével a haj újranő, esetenként eltérőbb színnel, textúrával.

13. Policisztás ovárium szindróma

A hormonok szintéjek egyensúlytalansága. A szervezet magas androgén hormon szintje hajlamosít cisztaképzésre, súlygyarapodásra, diabetes mellitusra, infertilitásra, menstruációs zavarokra. Ugyanez történik anabolikus, izomépítő szteroidok szedésekor is. A hormon szinteket szakorvos segítségével beállítani, megfelelő diéta és mozgás kíséretében.

14. Gyógyszerek

Béta-blokkolók, antidepresszánsok, lítium, gyulladáscsökkentők, metotrexát, és más gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezhet hajhullás. Ha ilyen esetre gyanakodsz, a terápia eseteges módosítása végett, vedd fel a kapcsolatot kezelő orvosaddal!

15. Túl nagy igénybevétel

A rendszeres hajlakk, különböző mesterséges „hajvédők” túlzott használata, sok fonat, kémiai egyenesítők, göndörítők, hajvasaló, a túl forró hajszárítás nemcsak a hajszálak szerkezetét roncsolja, de a hajhagymákat is gyengíti.

Ha hajkoronád gyakran esik hajformázók áldozatává, mindenképpen javasoljuk, hogy heti egy alkalommal használd a regeneráló Copaca Banana hajmaszkot.

16. Trichotillomania- hajtépés

Ekkor a beteg kényszeresen tépkedi a haját, melynek célja megnyugvás, feszültség levezetés. Viselkedésterápiával, relaxációs gyakorlatokkal gyógyítható.

17. Évek

60 év felett természetes folyamat részeként elkezd ritkulni a haj, ha szeretnéd késleltetni a folyamatot, vagy megakadályozni a további hajvesztést válaszd bármelyik felnőtt samponunkat (mindegyik tartalmaz koffeint és vitaminokat), illetve használd a Magister Hajszesz Extrát!

A te bőröd, a mi küldetésünk!

Ildikó

Tartalomhoz tartozó címkék: Hajápolás