Tipegj pihe-puha léptekkel!
Hosszú bezártság után végre kiszabadulhatnak a lábikók a zárt cipők fogságából – vagyis itt az ideje leszámolni a talpon, sarkon lévő bőrkeményedéssel, ha a hidegebb napokon ez elmaradt. Mutatjuk, hogyan ápold a lábad, hogy egész nyáron örömmel bújj a kedvenc szandálodba, papucsodba!
ElolvasomKisbabaként és gyerekként még selymesen puha a talpunk, majd felnőttként szembesülünk azzal, hogy bizony, ha nem figyelünk, könnyen megkeményedhet, érdessé válhat a bőr a lábunkon. A bőrkeményedés pedig nemcsak esztétikailag zavaró, hanem komolyabb probléma forrása is lehet, ezért mindenképp fontos kezelni, illetve megelőzni.
Kemény időszak a lábak számára
De mi is pontosan a bőrkeményedés, és miért alakul ki?
Ha a felületét folyamatosan erősebb nyomás, dörzsölés éri, akkor a bőr ezzel az agresszív hatással szemben úgy próbál védekezni, hogy több hámsejtet kezd termelni. Az így felszaporodott elhalt bőrsejtek azonban egymásra rakódnak, ezáltal a szaruréteg megvastagszik. Bőrkeményedés leggyakrabban a talpakon, sarkon, lábujjakon tapasztalható, de bizonyos foglalkozások, hobbik miatt máshol is megjelenhet (például hegedűművészeknél az állon, mert hangszerüket oda szorítják).
Természetesen a talpunk folyamatosan nyomásnak van kitéve, hiszen azon járunk, és ez önmagában még nem is okoz gondot. Ám ha olyan cipőt választunk, ami nem megfelelően tartja a lábunkat (és valljuk be, nőként ez nem ritka), akkor kénytelen bekeményíteni a bőrünk. Sajnos a lúdtalp, a rossz tartás, a gerincproblémák miatt is rosszul oszlik el a súlyunk a talpunkon, ami szintén a nem kívánt jelenség kialakulásához vezet. Ahogy a lábat terhelő sportok is lehetnek a probléma forrásai, de ezzel szemben az sem jó, ha nem mozgunk, és elhízunk. Terhesség alatt szintén gyakran szembesülnek vele a kismamák: ilyenkor egyrészt a súlygyarapodás miatt nagyobb a nyomás a lábakon, másrészt a hormonális változások miatt lazulnak a lábfej ízületei, lesüllyed a láb középső része. Várandósoknál ezért a sarkakon túl jellegzetesen az ujjak tövénél lévő talppárnákon, valamint a középső ujjak percein is megvastagodhat a bőr. Nem utolsó sorban cukorbetegek ugyancsak gyakran küzdenek ezzel a kellemetlenséggel.
Ne legyen nagyobb baj!
Főleg télen vagyunk hajlamosak a bőrkeményedés problémáját a szőnyeg – jobban mondva zokni – alá söpörni. Ám ezzel csak súlyosbítjuk a helyzetet, mert ha annyira megvastagszik az élettelen bőrfelület, hogy merevvé válik, könnyen berepedhet. Ezen pedig az sem segít, hogy a téli időszakban jellemzően mindenkinek szárazabb a bőre. A repedések, amik tulajdonképpen hámsérülések, akár fájdalmasak is lehetnek, de még rosszabb, hogy utat engednek a különböző baktériumoknak, fertőzéseknek (például orbánc) és a lábgombának.
Diabéteszes betegeknél pedig a rossz sebgyógyulás miatt fekélyek is kialakulhatnak, ezért nekik mindenképp óvatosnak kell lenniük.
Balzsammal a bársonyos talpakért
A megfelelő lábápolás tehát egész évben fontos, de persze nyáron még nagyobb hangsúlyt kap. Ha komolyabb a probléma, akkor elsőre érdemes gyógypedikűröshöz fordulni, de ha hosszabb távon szeretnéd elfelejteni a sarokreszelőt, habkőt és társait, váljon a napi rutinod részévé a lábkrémezés Perui sarokpuhító balzsamunkkal. Hogy hű legyen nevéhez, és valóban gyorsan puhítsa a legkeményebb bőrt is, csordultig töltöttük ápoló olajokkal: bio kókuszolajjal, bio ricinusolajjal, bio sheavajjal, bio makadámiaolajjal, rizsolajjal. És ha ez még nem lenne elég, került bele lanolin, glicerin, méhviasz és olíva szkvalén. Igazán különlegessé pedig a természetes perubalzsam teszi, amely a Közép-Amerikában őshonos perubalzsamfa nedve, és olyan kincset érő hatóanyagok találhatóak benne, mint a gyanta, fahéjsav, cinnamein, vanillin, kumarin, benzoesav és izoflavonoidok. Ezeknek köszönhetően kiemelkedő fertőtlenítő és szövetregeneráló képességekkel bír, nem mellesleg fejedelmi, vaníliára és karamellára emlékeztető illatot áraszt.
A legjobb hatás érdekében minden este balzsamozd be a talpad, sarkad és a lábujjadat (de ha száraz a térded, könyököd, oda is kend bátran!). Első használat előtt érdemes bőrtesztet végezned, mert a perubalzsam – fahéjsav tartalmánál fogva – az arra érzékenyeknél allergiát válthat ki.
Ha pedig nagyobb igénybevételnek van kitéve a lábad, vagy komolyabb bőrkeményedést szeretnél leküzdeni, először áztasd langyos vízbe (akár teafa illóolajat vagy Eukalipdrops illatcseppet is csepegtethetsz bele), majd reszeld le az elszarusodott réteget. Fontos, hogy szikét, ollót otthon ne használj, az éles eszközöket hagyd meg a szakképzett pedikűrösöknek! Az is remek ötlet, ha a finom habkőpor őrleményes Body Bon cherry testradírral frissíted fel a talpaidat. Legjobb, ha megkérsz valakit, hogy masszírozza kicsit meg vele a talpikókat!
A kényeztető lábápolást zárd a Perui sarokpuhító balzsammal, húzz egy vékony pamutzoknit, és reggel már sokkal puhább léptekkel pattanhatsz ki az ágyból!