Baba masszázs - az érintés ereje
A baba masszázs pozitív hatásait már időszámításunk előtt felismerték; eredeti őshazája India, ahol a tudomány anyáról lányára szállt. Idővel számos kultúra részévé vált, az utóbbi évtizedekben hazánkban is elterjedt. Ma már számos technika létezik, melyeket különféle tanfolyamokon, csoportos baba masszázs órákon sajátíthatunk el. Mivel a baba masszázs fogásait gyakorlati úton érdemes megtanulni, most elsősorban a pozitív hatásairól, körülményeiről írok Nektek.
ElolvasomMilyen pozitív hatása van a masszázsnak a babára?
- Erősíti a szülő-gyermek kapcsolatot.
- Csökkenti a puffadást, ezáltal a hasfájást.
- Erősíti az izomzatot, javítja a mozgáskoordinációt.
- Növeli a baba biztonságérzetét, lelki stabilitását.
- Javítja a vérkeringést.
- Segíti a testi és szellemi fejlődést.
- Erősíti az immunrendszert.
- Hosszabb, pihentetőbb alvást biztosít.
- A masszírozott babák kiegyensúlyozottabbak, mosolygósabbak.
Milyen pozitív hatása van a masszázsnak az anyára/apára?
- Erősíti a gyermekhez való kötődést.
- Segít szeretetet, biztonságot nyújtani a babának.
- Magabiztossá teszi a szülőt a szerepében.
- Segít megérteni a baba jelzéseit.
Mikor masszírozzuk a babát?
A baba masszázst már 5 napos korban elkezdhetjük, egy olyan időpontban, amikor a baba és a mi magunk is nyugodtak, nyitottak vagyunk a masszázsra, relaxálásra. Ha minden nap azonos időpontban kezdjük (pl. fürdés után), hamar a napi rutin részévé válik. A kezdeti pár percet fokozatosan emelhetjük akár 10-15 percig.
Mikor nem javasolt a baba masszázs?
Ha a baba beteg, nyűgös, jelentős ellenállást tanúsít, vagy a gyermekorvos ellenjavallatot állapít meg. Közvetlenül etetés előtt és után, illetve ha mi magunk idegesek, kimerültek vagyunk, szintén nem javasolt elkezdeni a masszázst.
Milyen körülmények között végezzük a masszázst?
Nyugodt, csendes környezetben, lágy fényben, legalább 25 fokos szobában végezzük a masszázst. A meztelenre vetkőztetett baba alá egy nadrágpelenkát, a nem massszírozott testrészeire egy vékony takarót terítsünk. A masszázst mindig meleg kézzel, az olajat a kézbe csepegtetve és felmelegítve, az anya jelenlétében (ha nem ő masszíroz) végezzük. Előtte mindig kérdezzük meg a babát, hogy megmasszírozhatjuk e, illetve végig nyugodt, lágy hangon magyarázzuk el neki, hogy mit csinálunk éppen.
Mivel masszírozzuk a babát?
Csecsemőkorban kizárólag illat-, irritáló-, és allergizáló anyagoktól mentes, hidegen sajtolt olajokat tartalmazó masszázsolajat, vagy krémet használjunk. Bőrgyógyászként a Magister® babakozmetikumokat szívből ajánlom. 7 éves kor alatt aromaterápiát nem szabad alkalmazni.
Remélem mindem anyukának, apukának, közeli rokonnak megjött a kedve a baba masszázshoz! Sok siket kívánok hozzá!