Érzékenyből erős: gyúrj rá az egészséges arcbőrre!
Az újévi fogadalmak toplistáján örök dobogósok a fogyókúrával, edzéssel kapcsolatos elhatározások, de mi lenne, ha idén a bőröd kondiján erősítenél? Súlyzókra és kalóriaszámolgatásra nem lesz szükséged, csupán egy jól átgondolt kozmetikai rutinra. Készen állsz a szépség tréningre? Íme a Magister bőredzés koncepciója!
ElolvasomHa gyakran kipirul a bőröd, sok kozmetikum vagy akár a ruhád is irritálja, hajlamos kiszáradni, viszketni, esetleg hámlik és kiütéses is, nem kérdés, hogy különleges törődést igényel. Szándékosan nem írom azt, hogy a szenzitív típusba tartozik, ugyanis az érzékenység nem egy bőrtípus, hanem a bőrproblémák közé soroljuk. A bőrtípus szerinti felosztás ugyanis a bőr zsír- és víztartalmát veszi alapul, vagyis lehet valakinek érzékeny a bőre akkor is, ha száraz a bőrtípusa, és akkor is, ha kombinált vagy seborrheás.
De mitől válik a bőr érzékennyé?
Az érzékeny bőrnek alapvetően két típusát különböztetjük meg:
1. Reaktív: amikor gyulladt, irritált, kiütésekkel borított az arc, vagy annak egy-egy területe. Általában a száraz bőrtípusra jellemző. A panaszokat a hisztamin felszabadulása okozza, ami valamilyen allergén hatására képződik a szervezetben, a bőr pedig védtelen ez ellen, mert sérült a védőgátja, felborult a hidro-lipid egyensúlya, a felszínét borító normál flóra nem tud kialakulni, a mikrobiomot alkotó jótékony mikroorganizmusok nem tudnak megtelepedni, ezáltal ellátni a létfontosságú barrier funkciót.
2. Reszponzív: könnyen felismerhető onnan, hogy a bőr kipirosodik különböző környezeti ingerek hatására (például forró vagy hideg víz, hőmérséklet-változás, fűszeres ételek fogyasztása). A probléma mögött ez esetben keringési rendellenesség áll (pl. rosacea).
A stressz tehát mindenképp az érzékeny bőr ellensége, de hasonlóképpen a szennyezett, szmogos levegő is. Sajnos ma már nemcsak a városokban, hanem az ipari termelés és fával fűtés miatt vidékeken is rossz lehet a levegő minősége, és mivel a bőr közvetlenül érintkezik vele, óriási hatással van rá. Nem elég, hogy a rossz levegőtől kevesebb oxigénhez jut a bőr, és a szennyeződések megtapadhatnak a pórusokban, a szálló por megváltoztatja a bőrfelszín mikroflójárát, ami irritációt vált ki. A különböző szennyező anyagok pedig gyulladásos folyamatokat indíthatnak be, ezáltal rontják az érzékeny bőr állapotát.
Mire vágyik az érzékeny bőr?
Az érzékeny bőr ápolásánál kulcsfontosságú, hogy csakis allergénektől mentes kozmetikumokat használj! Sajnos nem mindig könnyű ráakadni a megfelelő termékekre, hiszen sokszor látom a drogériák polcain, hogy olyan szerekre is ráírják, hogy hipoallergén vagy érzékeny bőrre való, amelyek ismert allergéneket tartalmaznak (pl. parabéneket, glikolokat, phenoxyethanolt stb.)
Lényegében mindenképpen kerülni kell a mesterséges szereket, illetve az irritáló hatású kozmetikai kezeléseket is (például óvatosan a hámlasztással!). A Magister érzékeny bőrre szánt termékei esetében pl. arra is szigorúan figyelünk, hogy még esetlegesen érzékenyítő illóolajoktól is mentesek legyenek.
Lehet normalizálni az érzékeny bőrt?
A válasz röviden: IGEN! A megfelelő stratégiával növelhető a bőr tolerenciája, vagyis eltolható a normál állapot felé. Én ezt hívom a bőr edzésének, a tréningprogram alapja pedig az, hogy nem elég hipoallergén kozmetikumokat használni, hanem az is fontos, hogy olyan összetevők is legyenek bennük, amelyek erősítik a bőr védőgátját, sejtszinten építik a bőrt, reszponzív érzékenység esetén pedig érfalvédő hatóanyagok bejuttatása is alapvető.
Lássuk közelebbről, kik lesznek tehát a bőröd személyi edzői:
- Antioxidánsok: A bőrápolás aduászai az érzékenység ellen is felveszik a harcot. Az Olíva Olé arckrémünkben található Oleox nevű olívabogyó-kivonat például a speciális kinyerési eljárásnak köszönhetően 50-szer több antioxidánst tartalmaz, mint az extra szűz olívaolaj. De kiemelném még a liposzómás A-, C-, E-vitamin komplexünket is, a Mangósárga-fügemátrix pakolásunk sztárját, amely a különleges hordozó rendszernek köszönhetően 300-szor több szabadgyököt képes megkötni, mint ugyanezen vitaminok hagyományos formában.
- Prebiotikus hatóanyagok: kihagyhatatlanok, ha gyulladt, ekcémás arcbőrröl van szó! Azért jut nekik fontos szerep, mert képesek növelni a bőrfelszín normál flóráját alkotó és a védelmi rendszerben aktívan részt vevő mikrobák számát, ezáltal kihatással lesznek a hidratáció és regeneráció fokozására is. Ilyen például a Rozácea SensiTiamo Créme Geleé-ben, a Cocosplash kéztisztító habban és a Coconutriento tuskrémben lévő mirtuszból és örökzöld pisztáciából készült kivonat, vagy a Cannabio Créme Bruleé esetében a kenderből származó cannabiot prebiotikum.
- Természetes gyulladáscsökkentők: ilyen például a Tego® Pep-4-Comfort elnevezésű professzionális tetrapeptid, amely bizonyítottan, minden bőrtípus esetén csökkenti az érzékeny bőr hiperreakcióit. A Pistacchio Créme Gelée-vel ezért érdemes egy próbát tenned! A Damaszkuszi szilvaszérumunkban pedig a bisabolol, a kamilla színtiszta gyulladáscsökkentő hatóanyaga tölti be ezt a funkciót. Ha pedig egy cseppnyivel extrábbra vágysz, Vitalisea szérumunkat ajánlom, mert a benne lévő Borealg® az óceán regeneráló erejét, a gyulladáscsökkentő, kipirosodást minimalizáló speciális algákat hordozza magában.
- Hidratáló komponensek: a hidro-lipid egyensúly helyreállítása elengedhetetlen ahhoz, hogy erősödjön a bőröd, ebben közreműködnek a hámot (növényi glicerin, szorbit) és a kötőszövetet hidratáló (urea, nátrium-PCA, alacsony tömegű vagy liposzómás hialuronsav, glycoin) összetevők. Emiatt különösen ajánlom figyelmedbe a Pre-Age Provence Hyaluron 3D szőlő szérumunkat és a Cactus Juice szérumunkat.
- Lipidpótlók: az előbb említett hidro-lipid egyensúly lipid oldalának kiegyensúlyozásán, harmonizálásán munkálkodnak az esszenciális zsírsavak, a ceramidok, a szkvalén, a növényi fitoszterinek és a szterolok. Utóbbiban gazdag például az argán olaj, ami szintén megtalálható a Vitalisea szérumunkban. Ceramidokkal pedig a Voyage Ceramid-G 45+ éjszakai arckrémünket és a BioRio LipidUp balzsamunkat gazdagítottuk. Az esszenciális zsírsavak pedig, mint bőrazonos lipidek minden értékes növényi olajban fellelhetőek, mint pl. a lenmag olaj, chiamag olaj vagy éppen a kiwimag olaj.
- Érfalvédők: a rukkolából és fügekaktuszvirágból kinyert Couperine nevű hatóanyag-kombináció például elsőrangú érfalvédő hatással bír. A fügekaktuszvirág antioxidánsai és poliszacharidjai által stabilizálja a hajszálerek falát, segíti a mikrocirkulációt, vagyis a kis átmérőjű vérerek területén zajló véráramlást. Nem véletlenül kapott helyet a Rozácea SensiTiamo Créme Geleé-ben. De hasonlóan erősíti a hajszálerek falát a vörösszőlőből kinyert Uviox is, melyet megtalálsz például a Pre-Age Provence szőlőszérumban!
A diéta a bőrödnek sem árt
Ha valaki fogyni és/vagy izmosodni szeretne, az edzésen túl az étkezésre is kellő figyelmet kell szentelnie. Ugyanez igaz az érzékeny bőr tréningjére is. Ajánlott kerülni az alkohol, a kávé és az erősen fűszeres ételek fogyasztását. A következőkből viszont bátran szedhetsz a tányérodra:
- omega zsírsavakban gazdag lenmag(olaj) és kendermagolaj,
- bogyós gyümölcsök, paradicsom, citrusfélék, mert tele vannak antioxidánsokkal,
- a vörösszőlő vagy napi egyszer egy deci száraz vörösbor természetes érfalvédő tartalma miatt,
- remek B-vitamin forrásként a sörélesztő, a zabkása és a hüvelyesek.
Ezenkívül mindenképp érdemes allergiavizsgálatot csináltatnod, mert a táplálékallergia vagy -intolerancia nemcsak emésztési, de bőrpanaszokat is okozhat.
Az étrenden túl pedig az életmódot sem árt felülvizsgálni, ha például dohányzol, legalább a bőröd érdekében érdemes leszokni. Az orcák kipirosodását gyakran okozhatja a gyomorsav túltengése. Ha rossz levegőjű környezetben élsz, legalább otthonra vagy a munkahelyedre szerezz be egy légtisztító készüléket, autód klímáját kapcsold belső keringetésre. Ezenfelül igyekezz minimalizálni a stresszforrásokat, tegyél próbát a meditálással, jógával. Hidd el, ha fejben megnyugszol, a bőröd is kevésbé lesz pipa, vagyis piros.