Így nem lesz vesztes helyzet a hajhullás
Az elvékonyodó hajszálak, a hajritkulás, valamint a hajhullás nőket és férfiakat egyaránt érintő probléma. Kialakulásának számos oka lehet, az életmódunk, a táplálkozásunk, a gének, a hormonális változások, a várandósság, de az akut és krónikus betegségek is nagymértékben meghatározzák hajunk minőségének romlását, a hajvesztés mértékét.
ElolvasomSokan fordultok hozzám azzal a kérdéssel, mit tehetnétek azért, hogy megelőzzétek vagy visszafordítsátok a nem csak esztétikai gondokat okozó folyamatot, ezért szeretnék betekintést adni a triggerek sokszínűségébe, és hajmegtartó rutinunkba, hogy ne járjon könnyhullatással a hajhullás.
1. Túl sok A-vitamin a szervezetben
Köztudott, hogy a nem megfelelő vitaminfogyasztás kihat a bőr, a köröm és a haj állapotára egyaránt. Ha elégtelen a szervezetünkben a D-, a B- és a B7-vitamin szintje, majdnem biztos, hogy megtapasztaljuk tincseink minőségének romlását. Ugyanakkor a túlzott vitaminbevitel sem szerencsés. A magas A-vitamin-szint ugyanis szintén hajproblémákat okozhat. A négy évnél idősebb gyerekek, valamint a felnőttek számára maximum 5.000 nemzetközi egység (NE) A-vitamin fogyasztása javasolt.
2. Stressz vagy betegség
Szervezetünk hasonlóan érzékeli a mentális és a fizikai stresszt. Ekkor a szervezet kortizol hormont szabadít fel, negatívan befolyásolva a szőrtüszők működését. Noha a stressz csökkentése segíthet megelőzni a hajhullást, külső kezelésekkel, a vérkeringés fokozásával hatékonyan támogathatjuk a hajhagymák újbóli megerősödését.
3. Várandósság
A babavárás csodálatos időszaka alatt a szervezet átalakulását hormonális változások is kísérik, amelynek hatására a hajszálak minősége és a hajhagymák működése is megváltozhat. Gyakran nem is a várandósság, hanem a szoptatás ideje a kritikus, hajunk megritkul, vagy hogy elgyengülnek a szálak. Amennyiben nincs egészségügyi problémánk, a hajhullás megáll, sőt, a tincsek újra megerősödnek, ha már nem szoptatjuk a kicsit. Adjatok időt magatoknak a regenerálódásra!
4. Fehérjehiány
Az American Academy of Dermatology szerint a hajhullás szempontjából sem mindegy, mennyi fehérjét fogyasztunk. Amennyiben az ételeink nem tartalmaznak elegendő proteint, az szintén vezethez hajhulláshoz. A tudatos táplálkozás ebből a szempontból sem hanyagolható el. Törekedjetek arra, hogy több tojás, csirke, bab és joghurt szerepeljen a napi menüben.
5. Változó hormonok
Egy 2022-es tanulmány szerint a fogamzásgátló tabletták szedése, valamint abbahagyása esetén, továbbá a klimax elhúzódásakor is megtapasztalhatjuk a hormonok okozta hajbajt.
Ekkor az androgén receptorok aktiválódnak a fejbőrön, a szőrtüszők összezsugorodnak, aminek következtében kihullnak a hajszálak.
6. Alacsony vasszint
Az American Academy of Dermatology a vashiányt is a hajhullás egyik lehetséges okaként jelöli meg. Ha fáradtságot, légszomjat vagy mellkasi fájdalmat tapasztalsz, emellett pedig a hajad is hullik, gyanakodhatsz arra, hogy a vasszint nem kielégítő a szervezetedben.
7. Pajzsmirigy gondok
A pajzsmirigy alul- és túlműködés több fronton okoz komoly problémát, igencsak megkeserítve a betegek életét. A pillangó alakú szerv diszfunkciói sajnos a szemöldököket és a hajat sem kímélik, gyakran komoly mértékben. Az elvékonyodó szemöldök, főleg a külső peremen, valamint a gyenge hajszálak mind alapos okot adhatnak arra, hogy pajzsmirigy problémákra gyanakodj.
8. Alopecia areata avagy foltos kopaszodás
A foltos kopaszodás egy gyakori autoimmun bőrbetegség, amikor a beteg immunrendszere megtámadja a hajhagymákat és a szőrtüszőket, hajhullást eredményezve a fejtetőn, illetve egyéb testrészeken is, sőt, a körmöket is érintheti. A haj- és szőrszálak elvesztését az adott bőrterületen égő, viszkető érzés is kísérheti.
9. Lupus
A Lupus szintén egy autoimmun betegség, mely során a szervezet a saját sejtjeit és szöveteit támadja meg, mivel nem ismeri fel azokat. Az ízületek, a bőr, a vesék, a szív, a tüdő, az erek, valamint az agy és idegrendszer szintén érintett lehet. A hajhullás gyakori mellékhatásként jelenik meg a betegség kialakulásakor, valamint gyógyszeres kezeléskor is. Előfordulhat, hogy a hajhullás következtében a fejbőrön létrejött hegesedés meggátolja a szálak visszanövését.
10. Súlyvesztés
A drasztikus vagy hosszan tartó diéták hatására a haj ugyancsak elvékonyodhat. A fogyás, még akkor is, ha sok esetben szükséges és jótékony, megterhelheti a szervezetet, akár vitamin- vagy ásványianyag-hiányhoz is vezethet, ebből kifolyólag pedig hajritkuláshoz és hajhulláshoz. Érdemes odafigyelni, az anorexia és a bulimia egyaránt okozhat hajvesztést. Ha a környezetünkben arra gyanakszunk, hogy valakinek étkezési zavarai lehetnek, és észrevehetően a hajának állaga is megváltozik, lehet, hogy segítségre van szüksége.
11. Kemoterápia
A kemoterápia során olyan gyógyszereket is alkalmaznak, amik hajvesztést okozhatnak. Ezek a szerek a gyorsan növekvő rákos sejteket támadják meg, ugyanakkor sajnos más gyorsan növő sejteket, így a hajgyökeret is roncsolják.
A kemoterápia nem csak a fejbőrön okozhat szőrvesztést. A szempilla, a szemöldök, a hónalj és más testszőrzet is ritkábbá válhat, vagy megszűnhet a növekedése. A hajhullás mértéke és intenzitása a kemoterápiás szertől, valamint a dózistól is függ, azonban egy 2022-es tanulmány szerint a haj visszanő a kezelés végével, de azzal számolni kell, hogy gyakran megváltozik a színe és típusa a korábbiakhoz képest.
12. Policisztás petefészek szindróma (PCOS)
A policisztás petefészek szindróma hormonális egyensúly zavar esetén alakul ki, amikor az androgén férfi hormonok túlsúlyba kerülnek a szervezetben. Ennek hatására ciszták fejlődnek ki a petefészekben, menstruációs problémák jelentkeznek, de az érintettek többek között súlygyarapodást, meddőséget, túlzott szőrnövekedést vagy éppen hajhullást is tapasztalhatnak.
A megfelelő diéta, étrendkiegészítők, rendszeres sport, valamint gyógyszeres kezelés kombinációjával számos esetben szépen kezelhető a probléma.
13. Gyógyszerek
Jó néhány gyógyszertípus szedése okozhat hajhullást, leginkább a béta-blokkolókra, bizonyos vérhígítókra és vérnyomáscsökkentőkre jellemző ez a mellékhatás, azonban a reuma és bőrproblémák kezelésére alkalmazott metotrexát, a bipoláris zavarok enyhítésére használt lítium, a nem szteroid alapú, ibuprofén gyulladáscsökkentő szerek és antidepresszánsok ugyancsak okozhatnak hajvesztést. Amennyiben a kezelőorvos megállapítja, hogy a hajhullás a gyógyszeres kezeléssel áll összefüggésben, felmerülhet a gyógyszer helyettesítése, vagy az adag csökkentése.
14. Kényszeres hajhúzogatás
A fizikai behatások egyike lehet, ha pszichés zavarral küzd valaki, és annak eredményeként tépi ki a szálakat. Ilyen pl. a kényszeres hajhúzogatás, vagy trichotillománia, amikor az érintettek egy impulzuskontroll-zavar okán lesznek részben vagy egészben kopaszok. A betegség gyakran már 17 éves kor előtt kialakul, és négyszer olyan gyakori a nőknél, mint a férfiaknál.
15. Kor
Sajnos az öregedés a fürtjeinket sem kíméli. Az 50-es és 60-as évekbe lépve igen gyakori a hajszálak elvékonyodása, a haj megritkulása, a hajkorona egy bizonyos százalékának teljes elvesztése. Habár ebben az esetben is sok minden a hormonoknak köszönhető, amennyiben nem betegség okozza a tüneteket, életmódváltással, kímélő formázással és megfelelő termékek alkalmazásával újra sűrűbbé tehetjük hajunkat.
16. Anabolikus szteroidok
A felépítő (más néven anabolikus) szteroidok napjainkban az egyik legelterjedtebb teljesítményfokozó anyagok. Majdnem minden anabolikus szteroid alapja a tesztoszteron, ami fokozza a fehérjeszintézist, az izomtömeget, illetve elősegíti az izomerő növekedését, gátolja a szervezet saját tesztoszterontermelését a hipotalamuszon és a hipofízisen keresztül. Azonban ha valaki úgy dönt, hogy ilyen módon szeretné szervezete működését befolyásolni, azzal is számolnia kell, hogy a mellékhatások egyikeként kopaszodást és hajhullást is tapasztalhat.
17. Túlzott hajformázás
A tökéletesség hajszolása sajnos egyre erősebben jelen van a mindennapjainkban. Nem kíméljük magunkat, ha az esztétikus megjelenésről van szó, így a hajunk is gyakran áldozatául esik a túlzott hajformázásnak, a túl sok és nem megfelelő hatóanyagokat tartalmazó ápolók használatának. A szoros copfok, fonatok, a hajszárítók, -vasalók és sütővasak magas hőmérséklete, valamint a vegyszerek mind ártalmasak, gyakran ezeknek köszönhetjük, hogy roncsolódnak a szálak vagy kihullanak.
A megoldás: Team Magister :)
Miután megismertük az okokat, nézzük, milyen rutinnal előzhetitek meg vagy kezelhetitek a hajhullást, amennyiben nem egészségügyi probléma áll a háttérben. Nem győzöm elégszer hangsúlyozni, hogy először a gyökérokokat kell megszüntetni! Természetesen a gyógyulás fázisában is javasolt a szulfátmentes sampon, hajszesz, hajmaszk és szérum használata, de komplex kúra nélkül nincs siker.
- Copf koffeinnel
Coffrizu samponunk az elgyengült hajhagymák espressoja, azonban vérellátásukat a 3HC-hajstimulációs komplexszel is növelhetjük, ami szőlő őssejt, zöld dió és rukkola speciális hármasából áll. Emellett perui ginzeng kivonattal, vagyis maca gyökérrel és alacsony molekulatömegű, búzából kivont keratinnal is gazdagítottuk, hogy szupererőre kapjanak a hajszálak.
A tápanyagdús ápolót habosítsátok fel a kezetekben, vigyétel fel a megnedvesített fejbőrre, és masszírozzátok a hajszálak teljes hosszába! Fontos, hogy pár percig hagyjátok beszívódni, majd langyos vízzel mossátok le!
- A fekete bika
Habár nem kopognak a patái, tincseitek valódi torreádorokká válnak, ha Coffrizu hajmaszkunkkal kényeztetitek őket. A növényi koffein, keratin és 3HC-hajstimulációs komplex ebben a kreációban is fő összetevők, de a kávévaj még extrábbá teszi a termékünket. Mélyen hidratálja a hajszálakat és a fejbőrt, magas antioxidáns és esszenciális zsírsav tartalma révén fényessé, ragyogóvá és könnyen kifésülhetővé varázsolja a frizurát. Használjátok hetente, kéthetente, alaposan eloszlatva a fejbőrön és a szálakon, alkalmanként 10 percen keresztül.
- Egyre csak erősebben
Nem csak koffeinnel pörkölünk oda a hajhullásnak, hanem paprika tinktúrával is. Magister extra hajszeszünk egyik legfontosabb összetevője a kapszaicin, mely javítja a hajhagymák vérellátását, így igazán ütős hatóanyag.
A vérkeringés fokozásával segíti a hajszesz további összetevőinek felszívódását és eljutását a hajhagymákba.
A vörös ördögöt bio argánolajjal párosítottuk, ami ellenállóbá teszi hajatokat a mechanikai ingerek, a kémiai anyagok és a környezeti behatásokkal szemben. Heti kétszer, hajmosás után a még nedves fejbőrre csepegtessetek kb. 5-10 ml mennyiséget, egyenletesen elosztva, majd masszírozzátok alaposan a szálak közé. Kiöblítést nem igényel, használat után mindenképpen mossatok kezet!
- Hajerősítés hajmosások között
Ha komolyan veszed a hajkúrát, két hajmosás között Coffrizu hajszérumunk sem maradhat ki az arzenálból. Coffrizu samponunk legerősebb komponensei itt is visszaköszönnek nagy adag cisztein aminosav társaságában, mely a hajszerkezetet alkotó fehérje elsődleges építőköve.
A hajmosást követően vagy hajmosástól függetlenül akár minden nap permetezzétek, majd dörzsöljétek be a fejbőrötökbe, ráadásként pedig hajvasalás előtt is fújhatjátok a hajszálakra!