Innováció és természet kéz a kézben, avagy ezt jelenti valójában a tudatos bőrápolás
„Párisban járt az Ősz” jutott eszembe Ady verse, amint megtudtuk, hogy lehetőségünk nyílik a francia fővárosba utazni az In-Cosmetics Global kiállításra, egy igen rangos szakmai eseményre, ahol a kozmetikai iparág színe-java képviselteti magát Brazíliától Koreáig, Kanadától Kenyáig. Minden eseményre izgatottan készülök, és alig várom, hogy inspirálódhassak, tudással töltekezhessek, és ha mindezt a divat fellegvárában tehetem meg, még inkább azt érzem, hogy örömömben a Szajna-parton táncolnék. És hogy miért tartom fontosnak, hogy definiáljuk, mit is jelent a tudatos bőrápolás? Nos, az expon szerzett élményeim ráébresztettek arra, hogy mennyire fontos lenne szót emelni amellett, hogy a tudomány válaszait keressük, és ne démonizáljunk bizonyos komponenseket.
ElolvasomA tudatos bőrápolás kifejezést véleményem szerint kissé félreértelmezzük manapság a helytelen, megalapozatlan, hiányos információk és elsősorban a nem megfelelő források miatt. A tudatosság számomra azt jelenti, hogy rászánjuk az időt és az energiát arra, hogy hiteles szakemberektől, megbízható médiumokból, tanulmányokból tájékozódjunk a témát érintő kérdésekről. Hogy nem dőlünk be ész nélkül a tévhiteknek, nem veszünk meg valamit csak azért, mert éppen felkapott. Hogy tisztában vagyunk azzal, hogy az egyes összetevők hogyan hatnak nemcsak a bőrünkre, de az egész szervezetünkre. Hogy arra is gondolunk, hogy az összetevők honnan származnak, hogyan és milyen csomagolásban jutnak el hozzánk, tehát, ha tudatosak szeretnénk lenne, akkor az ökotudatosságra is nagy hangsúlyt kell fektessünk. Hogy átlátjuk, mik a tények és mik a tévhitek.
Természet, tudomány, tudatosság
A tudatos bőrápolás feltétlen híveként azt vallom, hogy a tudomány erejét nem arra kell használni, hogy mesterséges anyagokat gyártsunk, hanem arra, hogy az új kivonási eljárások segítségével bőrazonos módon viselkedő anyagokat nyerjünk ki a természet patikájából. Sokan gondolják azt, hogy a natúr komponensek hatékonyságát nem lehet tudományosan alátámasztani, holott a párizsi kiállításon a gyártók, kiállítók legalább 60%-a kínált tisztán természetes hatóanyagokat – csupa olyat, amelyekről kutatások bizonyítják (legtöbbször in vivo, tehát boldog önkénteseken vizsgált, és nem csak kémcsőben vagy mesterséges szöveten működnek), hogy effektívek.
Sokan azt is gondolják, hogy a természetes kozmetikumok azzal egyenlőek, hogy magunkra kenjük a jó zsíros sheavajat. Ugyan megfelelően alkalmazva azzal is csodás eredményeket érhetünk el, de a mai, minőségi natúrkozmetikumok és az innováció kéz a kézben járnak, biotechnológiai úton előállított csúcsmolekulákat zárnak magukba, amelyekről annyi mindent tudnék mesélni, hogy egy külön Blogszerdát szentelek majd nekik!
Nélkülözve
Illatmániás vagyok, azt hiszem, ez nem titok. Főleg az aromák idegrendszerre gyakorolt hatása nyűgöz le, és szentül hiszem, hogy a kozmetikumok terápiás tulajdonsága legalább olyan fontos, mint ápoló erejük. Féligazság az, hogy mindenképpen távol kell tartani magunkat az illóolajoktól, parfümöktől. A szintetikus parfüm valóban nagy allergén potenciállal bírhat, hiszen több 1000 mesterséges komponenseket rejthet magában (leggyakoribb szintetikus parfüm komponens jelentős allergizáló hatással: Butylphenyl Methylpropional- mindenképpen kerülni kell!!) és aromaterápiás értéke sincsen, hiszen erre kizárólag a természetes illatkomponensek, illóolajok képesek, melyek akár a hatásfokozáshoz is hozzájárulhatnak, ld.: teafa aknéellenes vagy a kamilla gyulladáscsökkentő tulajdonsága.
Fontos! A natúrkozmetikumokba kizárólag természetes parfümök kerülhetnek, melyek általában különböző növényi részek, gyümölcsök aromás vegyületei. Legtöbbször allergénektől mentesek, vagy igen csekély mértékben tartalmaznak allergen. Tény, hogy sajnos ezeket is parfüm néven találod meg az INCI listában, de nem lehet összehasonlítani a mesterséges parfümökkel!!
Példa: A Ciao chia arckrém “parfümje” őszibarack kivonat, mely allergén mentes.
Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy önmagában az alkoholt sem kell megbélyegezni. Bár számos alkoholmentes termék van a piacon, és a Magister kreációk igen nagy része szintén nélkülözi, a koronavírus kitörése megtanított minket arra, hogy alkohol nélkül nehéz az élet. Ez ugyanis a mai napig az egyetlen természetes szer, amely bevethető az MRSA és minden vírus ellen. Megfelelően formulázva (vagyis NMF faktorokkal támogatva) igenis lehet helye akár a tudatos bőrápolásban is!
Nálunk a Kamillás arcszesz tartalmazza az arcápolási szerek közül, melyben a nagy mennyiségű panthenol ellensúlyozza az alkohol szárító hatását és a 2% feletti tiszta szalicilsavval (BHA) együtt a pórusok tisztítását, az arcbőr tonizálását tökéletesen elvégzi. Lényegében pontszerű alkalmazás is lehetséges úgy, hogy csak a gyulladt, makacs aknékra helyezzük, de férfiak borotválkozás utáni tökéletes fertőtlenítője (higgyétek el, sokkal inkább alcohol, mint a szintetikus fertőtlenítők!) Tehát mondhatjuk, hogy a Magister arcápolási szerek 99% -a alkohol mentes! INCI: Ethanol, Alcohol
Mikroszkóp alatt
Mostanában divat kiemelni a csomagolásokon, hogy az aktív hatóanyagokat milyen százalékban tartalmazza egy adott termék. Ez segíthet a tudatos bőrápolásban, de csak akkor, ha mondjuk a 2% C-vitamin mellett azt is tudod, hogy milyen az a C-vitamin, micsoda különbségek lehetnek C-és C-vitamin között, mind hatásban, mind stabilitásban és nyilván árban is, na meg, ha tudod, mit jelent a többi 98%-ot adó tétel az összetevőlistán. Van-e benne szilikon, kőolajszármazék, polimerek, fenoxietanol? Az összképet érdemes vizsgálni, nem egyetlen hatóanyagot!
És tájékozódni, tájékozódni, tájékozódni… azt tudtad például, hogy a mostanában olyan hatalmas népszerűségnek örvendő retinol mellett még több mint 30 hatóanyagnak van hasonló, kollagénvédő és kötőszövetet erősítő hatása? És bár a Magisternél már régóta alkalmazzuk a malájtea magjából kinyert hatóanyagot Japán Bakuchiol krémszérumunkban, a kiállításon megismerkedhettem a szintetikus retinol további természetes alternatíváival, sőt, egy igazán kecsegtető és reménykeltő változat haza is utazott velem.
Fényes megvilágosodás
Bár a Bakuchiol nem teszi fényérzékennyé a bőrt, ami szintén nagy előnye a mesterséges retionollal szemben, a tudatos bőrápolást érintve nem kerülhetjük ki a fényvédelem témakörét sem. Az utóbbi években elképesztő figyelmet kapott a bőrápolás ezen része, és fontosnak is tartom, hogy óvjuk kültakarónkat a káros UV-sugaraktól, de ez ne abban merüljön ki, hogy extra magas faktorszámmal rendelkező kémiai szűrős termékeket kenünk magunkra vég nélkül. Gondolj csak bele, milyen káros következményei lehetnek annak, ha az UV-fény hatására egyes kémiai anyagok ismeretlen eredetű, esetleg rákkeltő komponensekre bomlanak le. Tedd fel magadnak a kérdést, hogy ami a korallokat elpusztítja, az vajon jótékony hatással lesz a bőrödre? Válassz inkább valamennyivel alacsony SPF-el rendelkező, ám biztonságos, kizárólag fizikai fényvisszaverőt tartalmazó ápolót, ennek használatát ismételd napon tartózkodás esetén 2 óránként, vidd fel megfelelő rétegben (vastagabban, mint egy hidratálókrémet!), viselj kalapot, napszemüveget, és könnyű textíliákkal takard a testedet, ha napon kell tartózkodnod.
Egy szó mint száz: a natúrkozmetikumokkal történő bőrápolás is lehet tudatos, sőt, ami még jobb, ökotudatos, hiszen a természetes kozmetikumok mindig kisebb ökológiai lábnyomot jelentenek! Az innováció és a természet járhatnak kéz a kézben, és számomra Párizsban ez újra bebizonyosodott.