A kisgyermekes anyukák egyik legnagyobb mumusa: az ekcéma

A gyermekorvosokat lassan gyakrabban keresik fel bőrproblémák miatt, mint felső légúti panaszokkal. Egyre több az olyan gyermek, akinél már csecsemőkorban megjelennek az ekcéma jellegzetes tünetei. De mégis miért? És hogyan lehet leküzdeni az alattomos ellenséget?
ElolvasomAmikor megjelenik az első piros, száraz tapintású folt, bekened popsikrémmel. Amikor fürdés után picit húzódik a bőre, több testápolót masszírozol a bőrébe. Még nem aggódsz, hiszen tudod, hogy a babák, kisgyermekek bőre jóval érzékenyebb, mint a felnőtteké.
De amikor már egyre nagyobb területen veszel észre apró elváltozást, érdessé válik a felületük, rosszabb esetben pedig viszketnek is, akkor már sejted, itt bizony baj van. Elmentek orvoshoz, kipróbáltok sokféle krémet, de nem látsz javulást, csak azt, hogy szemed fénye bizony szenved – és ettől a tehetetlenségtől persze te is. Hogy ezt honnan tudom? Onnan, hogy engem is sok anyuka keres meg ezzel a problémával, de a különféle gyerekes Facebook-csoportokban is egyre gyakrabban előkerül az ekcéma témája.
Mi is az ekcéma?
A bőr száraz, viszkető, vörös, megvastagodott, rosszabb esetben nedvező, pörkkel fedett gyulladását nevezzük ekcémának vagy dermatitisznek. Több fajtája létezik, a leggyakoribb az atópiás dermatitisz (atópiás ekcéma), amely krónikus, hullámzó lefolyást mutat, és világszerte minden ötödik gyermeket érint. Az esetek 85%-ában 5 éves kor előtt, de általában már az első születésnap előtt jelentkezik, a többség pedig szerencsére serdülőkorára kinövi a betegséget. Ám ettől függetlenül nem szabad kezeletlenül hagyni, mert az fokozza a különböző allergiák (légúti, étel-, asztma) kialakulásának esélyét.
A milliót érő kérdés: mi okozza az ekcémát?
Manapság rengeteg cikk, elmélet kering arról az interneten, miszerint az atópiás ekcémát ételallergia váltja ki, a leggyakrabban a tejallergiát állítják be tettesként. Tény, hogy lehet kapcsolat a kettő között, de ez általában nem ok-okozati összefüggés, hanem inkább arról van szó, hogy valakinek mindkettőre hajlama van, és egy adott allergén felerősíti az ekcémás panaszokat.
Az atópiás ekcéma kialakulásának hátterében valójában több faktor áll, amelyek közül a legfontosabb a génekbe kódolt hajlam. Magyarán, ha legalább az egyik szülő ekcémás volt, nagyobb eséllyel lesz a gyerek is érintett. A genetikán túl más környezeti hatások, életmódbeli sajátságok is növelik az ekcéma rizikóját: a túl sok kemikália használata, a műszálas, rosszul szellőző ruhadarabok, egészségtelen táplálkozás, D-vitamin hiánya, terhesség alatti dohányzás, császármetszés, koraszülés. Ezek a tényezők károsítják vagy éppen nem erősítik a bőr védelmi (barrier) funkcióját, ezáltal több vizet veszít, vagyis kiszárad, másrészt kevésbé képes védekezni a környezet irritáló anyagaival szemben. Mindehhez hozzájön még, hogy az atópiás betegek immunrendszere a külső és belső ingerekre egyaránt fokozottan reagál.
Nem szabad figyelmen kívül hagyni a lelki oldalát sem: a stressz és kialvatlanság ugyanis szintén belobbanthatja az ekcémát. Csecsemőknek, kisgyermekeknek például stressz lehet egy-egy oltás vagy a fogzás is, nagyobb gyermekeknél pedig az iskolai teljesítménykényszer.
Ha végignézed a fent felsorolt kiváltó faktorokat, láthatod, hogy bizony ezek manapság egyre gyakoribbak. Nem véletlen tehát, hogy nő az ekcémás gyerekek – és ezzel együtt az aggódó, kétségbeesett szülők száma is.
Szteroid: átok vagy áldás?
Ez a második leggyakoribb kérdés az ekcémával kapcsolatban. Bár alapvetően a természetes kozmetikumokat pártolom, de vannak olyan esetek, amikor jómagam is úgy gondolom, hogy szükségessé válik a kortikoszteroid tartalmú szerek, kenőcsök helyi alkalmazása. Érthető, ha megrettensz, hogy szteroiddal kell kenned a gyermeked, különösen, ha kislány, mert félsz a mellékhatásoktól. De az időben elkezdett (illetve megfelelő hatóanyaggal végzett - a szteroidok között is léteznek enyhébb fajták, pl.: hidrokortizon-butirát) kezelés rövid idő alatt elmulaszthatja az enyhébb tüneteket. Ha viszont nem kened, a gyulladás öngerjesztő folyamatként tovább terjed, és később sokkal hosszabban kell használni a szteroidos krémeket. Tanácsos tehát a tünetek fellángolásakor rövid ideig alkalmazni őket, hogy megelőzd a nagyobb bajt. Szteroidot tehát néha muszáj bevetni, ám a cél legyen az, hogy minél kevesebbszer legyen rá szükség, vagyis kitold a tünetmentes időszakokat.
És hogy hogyan érheted el ezt?
Mindennek az alapja a mindennapos, speciálisan atópiás, érzékeny bőrhöz igazodó ápolás.
Bizonyított, hogy a bőr védelmének erősítésével, az eszenciális zsírsavak, ceramidok, természetes zsírsavak pótlásával a gyógyszeres terápia ideje lerövidíthető.
- Tisztálkodáshoz a Hipoallergén fürdő- és testápolókrémünket ajánlom, amely az ismert gyógyszertári fürdetőkrém kőolajszármazék- és parabénmentes verziója. Alapja a bio sheavaj, a bio kókuszolaj és a rizsolaj, Ph-értéke semleges, így a legérzékenyebb bababőrre is tökéletes választás. Büszkék vagyunk rá, hogy hazánkban az első natúrkozmetikum, amely komoly klinikai vizsgálatok alapján elnyerte a „Klinikailag igazolt hipoallergén hatású termék" minősítést! Használatával elkerülheted, hogy fürdés közben kiszáradjon a kicsi bőre. Fontos, hogy ekcémára hajlamos kisbabákat nem szabad naponta fürdetni (az új csecsemőgondozási irányelvek szerint egyébként sem ajánlott), bőven elég a heti egy-két alkalom is. Idősebb korban is inkább a gyors zuhanyt részesítsétek előnyben, a víz pedig inkább langyos legyen, ne meleg vagy forró. Tudom, a pancsolás jó móka, de sajnos a víz szárító hatása miatt nagy ellensége az ekcémás bőrnek.
- Az az anyuka (illetve nagyobb gyermek, vagy felnőtt bőr esetén), aki a fürdőkrém helyett előnyben részesíti a könnyedebb lemosókat, nekik a Coconutriento tuskrémünket javaslom, mely prebiotikus hatása segítségével regenerálja a bőrt védő flórát (mikrobiomot), így segíti helyreállítani a védő savköpenyt.
- A kényeztető masszáshoz remek társ a Happy Baby babaolajunk, amelyet olyan természeti kincsekkel gazdagítottunk, mint a bio édesmandula vagy a bio jojoba olaja. A benne található extra E-vitamin pedig még inkább erősíti a bőrt.
- Ekcémás babáknál nagy kihívást jelenthet rálelni a megfelelő popsikrémre, ami kellően ápol, de nem irritálja az érzékeny bőrt. Éppen ezért alkottuk meg az Avokádós Baba Popsikrémünket, amely tartósítószert nem tartalmaz, értékes anyagokból viszont annál többet! Csordultig töltöttük gyógyszerkönyvi minőségű lanolinnal, bio sheavajjal és bio avokádóolajjal, hogy a kisbabád popsija tényleg pihe-puha legyen.
- Azokon a területeken, ahol fel szokott lángolni az ekcéma, igazi varázsszer a BioRio Lipid Up Balzsamunk, magas koncentrációjú lipidpótló hatóanyagokban gazdag formulájának köszönhetően. Ezt az intenzív báziskrémet lenmagolajjal, brazil cupuacu vajjal és bőrazonos ceramiddal készítjük. A természetes, bőrazonos olajok előnye, hogy a megfelelő közegben bejutnak a bőr mélyebb rétegeibe, és ott tartós hatást képesek kifejteni. Ezzel szemben a nem bőrazonos olajok (például vazelin, paraffin) nem jutnak be a bőrbe eltérő szerkezetük miatt, és annak felszínén maradva akár tovább ronthatják a barrier funkciót.
- Az ekcémás tünetek gyakran a kézfejen, a tenyéren jelennek meg. Otthoni kéztisztításra a Cocosplash habot ajánljuk, melynek kémhatása megegyezik a bőr pH-jával, ill. mirtuszból és örökzöld pisztáciából készült kivonattal gazdagítottuk, mely prebiotikus hatású, ezzel erősíti a sérült bőr védő, hidro-lipid rétegét, a normál bőrflóra kialakulását. Ha kimozdulunk otthonról, akkor vegyük kézbe a Sterifruit kéztisztítót, melyet olyan hidratáló hatóanyagokkal gazdagítottunk, melyek az alkohol szárító hatását csökkenteni igyekeznek! részletesen a kézekcémáról itt (https://www.magisterproducts.hu/kezekcema) olvashatsz!
A bőr védelméért a fürdőszobán túl
Mivel az ekcémás bőr panaszait sok minden fokozhatja, a testápolás ez esetben nem merül ki a megfelelő kozmetikumok alkalmazásában. Érdemes odafigyelni még a következőkre:
- A fűtést vedd vissza, mert szárazabbá válik tőle a levegő, amitől a bőr is veszít nedvességtartalmából. 21-22 foknál ne legyen több a szobákban. Azért sem érdemes ennél jobban feltekerni a termosztátot, mert akkor még nagyobb lesz a kinti-benti hőmérséklet közti különbség, ami megterheli a bőr vékony hajszálereit, és szintén ront a tüneteken.
- Ha túl száraz a levegő (40% alatti a páratartalom), akkor érdemes beszerezned egy hidegpárásító készüléket.
- Ügyelj rá, hogy gyermeked kellően kipihenje magát, mert az alváshiány szintén belobbanthatja az ekcémát. Ha a viszketéstől nem tud aludni, akkor antihisztamin készítmények alkalmazása is szóba jöhet, erről konzultálj az orvosotokkal. A viszketés nem csak amiatt rossz, mert zavarja az álmát, hanem a vakarózás következtében könnyen elfertőződhet az ekcéma. Erre utalhatnak a sárgás, pörkös sebek.
- A hagyományos mosószereket, öblítőket cseréld le bio, növényi alapanyagúakra. Vigyázat, mert hiába hirdeti egy-egy nagyobb márka a vegyi anyagokból előállított mosószerét babák fotójával, attól az még az ekcémás bőrt irritálhatja. Ne csak a gyerkőc cuccait mosd ilyennel, hanem az egész családét, az ágytakarókat, szőnyegeket, konyharuhákat, vagyis mindent, amihez hozzáérhet a kicsi.
- A babaúszás ugyan nagyon remek szórakozás, ami egyben fejleszt is, ám az ekcémán ronthat a klóros víz. Ha tudsz, keress olyan helyet, ahol bőrbarát módon fertőtlenítik a vizet, a pancsolás után pedig azonnal krémezd be alaposan!
- Nincs olyan gyerek, aki ne élvezné a homokozást, ám sajnos ez sem a legjobb ekcémásként, mert a homokszemcsék irritálják a bőrt. Ettől persze lehetetlen eltiltani a kicsiket, de annyit megtehetsz, hogy amint kijött a homokozóból, mindig alaposan lesöpröd róla a homokot, különös tekintettel a hajlatokra.
- Iskolás gyerekeknél ne támasszunk túl nagy elvárásokat, ne presszionáljuk azzal, hogy csakis a legjobb az elfogadható. Osztogassunk gyakran dicséreteket!
Sokszor úgy tűnhet, nagyon macerás az ekcémás bőr ápolása, de ha betartod a fenti alapszabályokat, kordában lehet tartani a tüneteket. És hogy egy pozitív gondolattal zárjunk: cserébe gyermekednek felnőttként természetes lesz, hogy odafigyel a bőrápolásra, ami hosszabb távon biztosan előnyére válik majd!