A webáruház használatának megkönnyítése érdekében az oldalon cookie-kat használunk. Elfogadom :-)
Termékek Menü

Pikkelysömör, így gondoskodj magadról

Pikkelysömör, így gondoskodj magadról

A pikkelysömör tünetei, mint a viszkető, hámló foltok, a megvastagodott bőr a test különböző részein, valamint a körmöket érintő problémák időszakosan fellángolnak, majd csillapodnak, azonban az, hogy éppen milyen mértékben élnek a psoriasisban érintettek panaszokkal, nagymértékben befolyásolják az azokat kiváltó triggerek.

Elolvasom

Nézzük, mik lehetnek a kiváltó okok!

  • Ételek

Habár olyan, kifejezetten a pikkelysömörösök számára összeállított diéta nem létezik, ami minden esetben működőképes, bizonyos élelmiszerek, összetevők kiiktatásával, csökkentésével hatékonyabban léphetünk fel a betegséggel szemben.

  • Ilyenek a burgonyafélék, mint a paradicsom, a padlizsán és a fehér burgonya,
  • a glutén, ami számos gabonafélében és fűszerben megtalálható,
  • a fehér lisztet tartalmazó ételek,
  • a tejtermékek,
  • a kagylók, rákfélék,
  • a sertés hús,
  • a vörös húsok,
  • a magas cukor és zsírtartalmú ételek.
Egy 2017-es kutatás szerint ezzel a fajta eliminációs diétával jó hatással kezelhetővé váltak a vizsgálatban résztvevők tünetei, sőt, volt, akiknek teljesen megszűntek a panaszai. A legnagyobb változásról azok számoltak be, akik a glutén és a burgonyafélék fogyasztását mérsékelték vagy hagyták el az étrendjükből.
  • Alkohol

Az alkohol és a psoriasis összefüggését vizsgáló kutatások száma viszonylag kevés, azonban a meglévő tanulmányok alapján elmondható, hogy az alkoholfogyasztás is a kiváltó okok közé sorolható, különösen a nők esetében.

Egy 2010-es felmérés eredményei alapján azoknak a pikkelysömörös nőknek, akik hetente 5 alkalommal magas szénhidrát tartalmú sört fogyasztottak, sokkal inkább belobbantak a tünetei, mint más alkoholos italt fogyasztók esetében. A feltételezések szerint a sörben található keményítő váltotta ki a szimptómák súlyosbodását.

Egy másik felmérés pedig arra mutatott rá, hogy az alkoholfogyasztás triggerként hat a gyulladást okozó fehérjék termelődésére, ami megnöveli a fertőzések kockázatát, a kettő együtt pedig hozzájárul a tünetek erősödéséhez.
  • Túlzott napfény

Habár napsugárzás bizonyos mértékben gyógyírt is jelenthet a psoriasisos tünetekre, a nagyobb dózisú UV-sugárzás, különösen a leégés, komoly fellángolást okozhat.

  • Száraz, hideg idő

Az alacsony páratartalom, valamint a rideg időjárás sajnos ugyancsak ronthat a pikkelysömörösök állapotán, hiszen szárítják a bőrt, amit a fűtött terek csak még inkább tetéznek. Ilyen esetekben sokat segíthet egy párásító készülék.

  • Stressz

Nincs már olyan betegség, amelyet ne lehetne összefüggésbe hozni a stresszel, és ez természetesen a pikkelysömör esetében is igaz. Az egyik legerősebb triggernek számít, így különösen fontossá válik az egyénnek megfelelő stresszkezelési módszer elsajátítása. A jóga és a különböző meditációs technikák nemcsak az elmét csendesítik le, de a betegséggel járó izületi fájdalmak enyhítésében is komoly szerepet játszanak.

  • Elhízás

A túlsúly azon túl, hogy a tünetek romlására is hatással van, a pikkelysömör kialakulásának kockázatát is növeli.

Dohányzás

A dohányzás, de még a passzív dohányzás is rontja a psoriasisban érintettek tüneteit. Nemcsak maga a dohány, de még a nikotin is befolyásolhatja a betegség kezelését támogató gyógyszerek hatását.

Egy 2006-os tanulmány szerint a dohányzás és a dohány növelheti a Palmoplantaris pustulosis pikkelysömör kialakulásának kockázatát is.
  • Egyes gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek autoimmun választ válthatnak ki a szervezetben, amely súlyos pikkelysömör roham kialakulásához vezethet. Ilyenek lehetnek a bétablokkolók, a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek egyik csoportját alkotó ACE-gátlók, a malária ellenes készítmények, a lítium vagy a hepatitis C kezelését szolgáló interferon-alfa.

A szteroidok gyakran jelentenek megváltást, és hasznosak lehetnek a fellángolások során, azonban arra is ügyelni kell, hogy a gyógyszerek gyors megvonása szintén bellobanthatja a tüneteket.

  • Fertőzések

A torokgyulladás (Streptococcus pharyngitis), más felső légúti fertőzések, valamint a Candida (Candida albicans) gyakran felerősítheti a tüneteket, de ilyenek lehetnek a vírusok által okozott megbetegedések, pl. A kevésbé gyakori HIV-fertőzés.

  • Csípések, horzsolások

Habár banálisnak tűnhet, akár egy rovarcsípés vagy egy horzsolás nyomán is megjelenhetnek pikkelysömörös tünetek. Ez azokra az egyénekre jellemző, akik egyébként is küzdenek a betegséggel, vagy hajlamosak rá, így a bőrt érintő sérülések triggerként indíthatják el a psoriasis kialakulását.

  • Hormonok

Egy 2015-ös kutatás alapján az rajzolódik ki, hogy az alacsony ösztrogén szint a nők körében kiválthatja a pikkelysömörös tünetek megjelenését. Ez magyarázatot ad arra, miért tapasztalnak romlást psoriasisos nők a menstruáció és menopauza idején, valamint miért javul az állapot terhesség alatt.

  • Bizonyos tápanyagok

A taurin és kolin fogyasztása szintén ronthat a betegek állapotán. Mivel a szervezet egyébként is előállít taurint, a húsok, halak, energiaitalok fogyasztásával túlzott mértékűvé válhat a szervezetben ennek az aminosavnak a szintje. Ugyanez a helyzet a kolinnal, amely viszont nagymértékben fordul elő a májban, a tojásban, a szójababban, a búzacsírában és a burgonyában, emellett más állati eredetű termékekben.

Így ápold a pikkelysömörös bőrt

A pikkelysömörös bőrre jellemző a sérült felhám, a bőr védőgát károsodása, a sérült savköpeny, valamint a tökéletlen mikrobiom.

A bőr védelmi funkciója számos területre kiterjed, állapotát több tényező befolyásolja. Az elszarusodott hámsejtek, a lipidek (ceramidok, szabad zsírsavak, koleszterin) fontos szerepet játszanak abban, hogy meggátolják a kórokozók, kémiai anyagok, allergének bejutását a bőrbe, csökkentik a víz- és elektrolit vesztés mértékét, valamint megóvják a szervezetet a kiszáradástól. Ha ez az egyensúly felborul, a bőr könnyebben átjárhatóvá válik az allergének, irritáló anyagok számára, viszkető, húzódó, csípő érzést okozva.

Bőrünk savköpenye a szaruréteget borítja, a szarusejtek anyagcseréje során termelődik, vízből és zsírokból áll. Támogatja a hám rugalmasságának megőrzését, részt vesz a szarurétegben keletkezett kémiai károsodások helyreállításában, egészséges működése esetén tud kialakulni a normál bőrflóra, hiánya a bőr szárazságához, ráncosodásához vezet.

A mikrobiom felépítésében baktériumok, vírusok, gombák vesznek részt, amelyek elengedhetetlenek szervezetünk védelme érdekében. A bőrt alkotó sejtekkel olyan nélkülözhetetlen anyagokat állítanak elő, amelyek hiányában megjelennek a betegségeket okozó mikroorganizmusok, gyulladások, fertőzések, allergiás reakciók alakulnak ki.

Ahhoz, hogy az egyensúlyi állapotot helyreállítsuk, és megtartsuk az alábbi protokollt javaslom követni:
- Kíméletes, de alapos bőrtisztítás
- Hidratálás és lipidpótlás
- Mikrobiom erősítés prebiotikumokkal
- Viszketéscsillapítás
- Természetes gyulladáscsökkentés
- Az esetleges gyógyszer mellékhatások csökkentése

Tisztítás

  • Naponta 1-2 alkalommal ajánlom a fürdést, zuhanyzást, azonban semmiképp sem lúgos szappanokkal, tusfürdőkkel. Olyan tisztálkodószert válasszatok, melyek önmagukban hidratálják a bőrt, savas a kémhatásúak ill. lehetőleg prebiotikus hatásúak. Ilyen a Coconutriento tuskrém ill. kéztisztításra a Cocosplash hab, melyek anti-allergén hatása okán nem irritálják még a gyulladt, hámhiányos bőrfelületet sem.
A mikrobiom (az emberi bőr flóráját alkotó parányi élőlények társulása, azok ökológiai rendszere) támogatás, mint koncepció újszerűnek számít, a bőrvédelem ezen formája most kezd egyre nagyobb teret hódítani. 2019-es újdonságként mutatták be azt a mirtuszból és örökzöld pisztáciából készült kivonatot (Lentimyrt HF), ami annyira meggyőző eredményeket produkált, hogy hazánkban elsőként mi építettük be az említett két termékbe! Növeli a bőrön a normál flórát alkotó és a védelmi rendszerben aktívan részt vevő mikrobióták számát. Javítja a hidro-lipid filmet (59,6 %-kal).
  • A holt-tengeri sófürdő terápiás (egy hónapon keresztül heti 3-4 kezelés) alkalmazása szintén nagymértékben segítheti az állapotjavítást, hidratál, és csökkenti a kellemetlen viszketést is.

Hidratálás, puhítás

  • Fürdőzést követően használjátok a BioRio Lipid Up Balzsamot, amely sejtszinten építi újjá a bőrt, és erősíti a védőgátját. Keressétek azokat a termékeket, amelyek természetes gyulladáscsökkentőknek minősülnek, ilyen az allantoin, az Aloe vera, a kén, a cink, a bisabolol, a méhpempő, a mályva és a kamilla vagy professzionális vonalon a phytosphyngosine és az Ectoin natural. Bőrnyugtató összetevő a citromfű, a mandulaolaj, továbbá a levendula-virágvíz. Fókuszáljatok a vízmegkötő anyagok bőrbe juttatására, az urea, a hialuronsav, a kollagén, a glicerin, illetve a nátrium-PCA mind ezt a cél szolgálják, a ceramidok, a növényi esszenciális zsírsavak és a koleszterin a lipidpótlást támogatják.
  • Kerüljétek a kőolajszármazékokat, a paraffin és a vazelin nem fiziológiás lipidek. Ugyan puhítanak és rövid idő alatt védőréteggel vonják be a bőrt, azonban mivel szerkezetük teljesen eltér a bőr természetes zsírösszetételétől, a regenerációt, valamint a bőr barrier újraképződését nem támogatják. Alkalmazásukkal a bőr nem képes a számára létfontosságú lipidek felvételére, ennek eredményeként egy elégtelenül működő védőgát alakul ki. Ezzel szemben a természetesen jelenlévő zsírokhoz hasonló szerkezetű anyagok hozzájárulnak a barrier megerősítéséhez, mélyen behatolnak a bőrbe, így képesek szerkezeti szinten befolyásolni a védőgát újraépülését. Eredményt ugyan csak hosszabb idő után fogtok tapasztalni, de sokkal tartósabban megmarad az egyensúlyi állapot.

A hámlasztásban az AHA- és BHA-savas termékek is segíthetik a hámoldást. Mivel a dörzsölés, csiszolás nem javasolt, a plakkos területekre heti két alkalommal AHA maszk rétegezhető testszerte!

Hajrá a hajnak

A hajas fejbőrön megjelenő tünetek esetén a hajmosás során a cél a pikkelyek leoldása, a fejbőr ápolása, amellett, hogy elkerüljük a túlzott zsírosodást! Tartsátok szem előtt, hogy ne csak hajat, hanem fejbőrt is mossatok, óvatosan. Válasszatok olyan sampont, amely csillapítja a viszketést, borsmentát, csalánt tartalmaz, ilyen a Menta-lime sampon, de a szelén-szulfid, szalicilsav, tejsav, kén, növényi olajok, vitaminok, bisabolol, panthenol, koffein, cink kátrány vagy teafa összetevők is jótékonyan hatnak, próbáljátok ki a Coffrizu sampont! Bármelyiket is választjátok, öblítés előtt hagyjátok hatni még legalább 3-5 percig.

Kiegészítő terápiák

  • A táplálkozáson, a megfelelő fényvédelmen, a szélsőséges időjárási körülmények elkerülésén, a stresszcsökkentésen, az egészséges testkompozíció megőrzésén, a káros szokások elhagyásán, valamint a számotokra megfelelő bőrápoláson túl kiegészítő terápiákat is alkalmazhattok. Tesztelhetitek a halterápiát, amelyet egy Garra rufa nevű édesvízi doktorhal segítségével végeznek. A kis pikkelyesek planktonokkal táplálkoznak, de a psoriasisban érintett bőrszövetektől is megtisztítják a kezelésben érintett testrészeket. Mivel nincsenek fogaik, így csak finoman leszívogatják az elhalt hámsejteket, miközben az egészséges területeket érintetlenül hagyják. Sajnos patogéneket szállíthatnak, ezért kizárólag az ÁNTSZ által engedélyezett helyen ajánlott igénybevenni.
     
  • A balneoterápia különböző kémiai összetételű gyógyvizek áldásos hatásaira, valamint azok fizikai tulajdonságaira (hőmérséklet, áramlás, felhajtóerő, nyomás, stb.) épített fürdőkezelést takar. A magyarországi kénes gyógyvizek is hatékonyak a bőrproblémák kezelésében, érdemes ellátogatni Harkányba, Balfra, Parádra vagy Mezőkövesdre. Emellett, ha megtehetitek, javaslom, hogy a nyaralást a Holt-tenger környékére tervezzétek, ami tudatos napozással szintén sokat javít a betegség állapotán.

Ildikó